Головне в Україні

Reuters: Як Росія у лютому змогла без опору захопити ЧАЕС

Коли вдень 24 лютого перша бронетехніка російської армії загарбників підійшла до центру Чорнобильської АЕС, вони зіткнулися з українським підрозділом, якому було доручено обороняти сумнозвісний об’єкт. Менш ніж за дві години без бою склали зброю 169 бійців української Нацгвардії. Росія захопила Чорнобиль, сховище тонн ядерних матеріалів і ключовий плацдарм на підході до Києва.

Падіння Чорнобиля, місця найстрашнішої ядерної катастрофи у світі, виділяється як аномалія у п’ятимісячній війні: успішна операція бліцкриг у конфлікті, який в інших місцях відзначений жорстоким і невпинним просуванням російських військ і жорстоким опором з боку України.

Тепер розслідування Reuters виявило, що успіх Росії в Чорнобилі був не випадковістю, а частиною тривалої операції Кремля з проникнення секретних агентів в українську державу.

П’ять осіб, які були обізнані з підготовкою Кремля, заявили, що планувальники війни в оточенні президента Володимира Путіна вважали, що за допомогою цих агентів Росії знадобляться лише невеликі військові сили та кілька днів, щоб змусити адміністрацію президента України Володимира Зеленського піти у відставку, втекти або капітулювати.

Завдяки інтерв’ю з десятками офіційних осіб у Росії та Україні та перегляду українських судових документів і заяв слідчим, пов’язаних із розслідуванням поведінки людей, які працювали на Чорнобильській АЕС, Reuters встановив, що це проникнення сягнуло набагато глибше, ніж публічно визнавалося. . Серед опитаних чиновників є люди в Росії, які були проінформовані про плани вторгнення Москви, і українські слідчі, яким доручено вистежувати шпигунів.

«Крім зовнішнього ворога, у нас, на жаль, є ворог внутрішній, і цей ворог не менш небезпечний», – сказав в інтерв’ю секретар РНБО Олексій Данілов.

На момент вторгнення, сказав Данілов, у Росії були агенти в українському секторі оборони, безпеки та правоохоронних органів. Він відмовився назвати імена, але сказав, що таких зрадників потрібно «нейтралізувати» будь-якою ціною.

Державне бюро розслідувань України проводить перевірку того, чи Національна гвардія діяла незаконно, здавши зброю ворогу, повідомив Reuters місцевий чиновник. Державне бюро розслідувань не коментує. Нацгвардія захистила дії свого підрозділу на АЕС, вказавши на ризики конфлікту на ядерному майданчику.

Судові документи та свідчення, наведені тут вперше, розкривають роль начальника охорони Чорнобиля Валентина Вітера, який перебуває під вартою і проти якого розслідуються факти відсутності на посаді. Виписка з державного реєстру досудових розслідувань, з якою ознайомилося Reuters, показує, що Вітера також підозрюють у державній зраді, і його адвокат вважає це звинувачення безпідставним. У заяві слідству Вітер зазначив, що в день вторгнення спілкувався телефоном з командиром частини Нацгвардії. Вітер порадив командиру не наражати на небезпеку свій підрозділ, сказавши йому: «Пощадіть своїх».

Одне джерело, яке безпосередньо обізнане з планами вторгнення Кремля, повідомило Reuters, що російські агенти були направлені в Чорнобиль минулого року, щоб підкупити чиновників і підготувати ґрунт для безкровного захоплення. Reuters не зміг незалежно перевірити деталі цього твердження. Проте Державне бюро розслідувань України повідомило, що розслідує колишнього високопосадовця розвідки Андрія Наумова за підозрою у державній зраді за передачу іноземній державі таємниці безпеки Чорнобиля. Адвокат Наумова відмовився від коментарів.

На національному рівні джерела, обізнані з планами Кремля, заявили, що Москва розраховує на активізацію сплячих агентів в українському апараті безпеки. Джерела підтвердили повідомлення західної розвідки про те, що Кремль підбиває готельєра Олега Царьова очолити маріонетковий уряд у Києві. А колишній український генеральний прокурор повідомив Reuters у червні, що український політик Віктор Медведчук, друг Путіна, мав зашифрований телефон, виданий Росією, щоб він міг спілкуватися з Кремлем.

Царьов сказав, що розповідь Reuters про те, як загалом розгорталася операція Москви, «має дуже мало спільного з реальністю». Про свої стосунки з Кремлем він не говорив. Адвокат Медведчука відмовився від коментарів. Медведчук перебуває в українській в'язниці в очікуванні суду за звинуваченням у державній зраді, які передували російському вторгненню.

Хоча Росія захопила Чорнобиль, її план захоплення влади в Києві провалився. Згідно з численними джерелами в Росії та Україні, у багатьох випадках встановлені Москвою сплячі агенти не виконували своєї роботи. Секретар Ради Безпеки України Данілов заявив, що агенти та їхні керівники вважали Україну слабкою, що було «абсолютною помилкою».

Люди, на яких Кремль розраховував як на своїх довірених осіб в Україні, перебільшили свій вплив у роки, що передували вторгненню, заявили чотири джерела, обізнані з підготовкою Кремля. У своєму плануванні Кремль покладався на «клоунів – вони трохи знають, але завжди говорять те, що хоче почути керівництво, бо інакше їм не заплатять», – сказав один із чотирьох, близький до підтримуваного Москвою сепаратистське керівництво на сході України.

Зараз Путін опинився у тривалій, повномасштабній війні, борючись за кожен дюйм території величезною ціною.

Але проникнення російської розвідки досягло успіху в один спосіб: воно посіяло недовіру всередині України та виявило недоліки української Служби безпеки України, або СБУ, яка нараховує близько 30 000 осіб, у якої складна історія з Росією, і тепер їй доручено полювати знищити зрадників і колаборантів.

17 липня у відеозверненні до нації президент Зеленський відсторонив від посади голову СБУ Івана Баканова, якого він знає багато років, пояснивши це великою кількістю співробітників СБУ, підозрюваних у державній зраді. Джерела в українських правоохоронних органах повідомили Reuters, що деякі співробітники СБУ розповіли в розмові з ними, що вони не могли зв’язатися з Бакановим протягом кількох днів після вторгнення Росії, що додало відчуття хаосу в Києві. Баканов не відповів на запит Reuters про коментарі.

Зеленський також повідомив, що проти фігурантів правоохоронних органів і прокуратури відкрито 651 справу про державну зраду та колабораціонізм. Понад 60 чиновників СБУ та Генпрокуратури працюють проти України в зонах російської окупації, додав Зеленський.

На прохання прокоментувати дані Reuters в Адміністрації президента України, СБУ та Генпрокуратурі не відповіли. Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив: «Всі ці питання не мають до нас ніякого відношення, тому нам тут нема чого коментувати». Російська розвідка, ФСБ і Міноборони не відповіли на запитання Reuters.

Шпигунський апарат Москви десятиліттями переплітався з Чорнобилем. Після катастрофи 1986 року, коли реактор вибухнув, розсіявши радіоактивні хмари по всій Європі, радянський КДБ втрутився. Більше 1000 співробітників КДБ взяли участь у ліквідації, згідно з розсекреченою внутрішньою запискою для міністра українського уряду, датованою 1991 роком. Тодішній начальник КДБ Віктор Чебріков наказав своїм офіцерам вербувати агентів серед персоналу заводу і дав вказівку, щоб посаду заступника начальника заводу з безпеки обійняв офіцер КДБ, йдеться в іншій доповідній записці – внутрішньому зв’язку КДБ від 1986 року.

Навіть після того, як Україна стала незалежною в 1991 році, шефи московської шпигуни залишалися там могутніми. Першим керівником внутрішньої розвідки України був Микола Голушко, який починав свою кар'єру в Радянській Росії. До свого призначення він керував українським відділом радянського КДБ. Голушко залишив на своїх посадах більшість офіцерів радянських часів, писав він у мемуарах 2012 року.

Після чотирьох місяців роботи головою розвідки України Голушко повернувся до Москви, щоб повернутися до штаб-квартири КДБ, а в 1993 році став головою новоствореної Федеральної служби контррозвідки Росії, попередниці сьогоднішньої ФСБ.

У Москві до Голушка прийшов заступник голови СБУ, пише Голушко у мемуарах. Він нагадав, як український чиновник Олег Пугач просив Голушка допомогти знайти тканину для виготовлення форми для українських розвідників. Голушко також написав, що Київ, не маючи власних ресурсів і досвіду, підписав угоди, за якими СБУ погодилася ділитися розвідувальною інформацією з Москвою. В обмін Москва надала постачання, технології та експертну допомогу в розслідуванні. Reuters звернувся до Голушка за коментарем. Колега з групи ветеранів розвідки розповів Reuters, що Голушко, якому зараз 85 років, був поганий і не міг відповідати на запитання. Reuters не зміг зв’язатися з Пугачем і не зміг незалежно підтвердити інформацію Голушка.

Офіцери розвідки, які працювали на Чорнобильській АЕС, офіційно стали частиною апарату безпеки України в 1991 році, але вони продовжували виконувати накази з Москви, сказала особа, яка безпосередньо знала план вторгнення. «По суті, це були співробітники ФСБ», – сказав він. В СБУ не відповіли на запитання про Чорнобиль чи історичні зв’язки з російською розвідкою.

Чорнобильська АЕС – величезний об’єкт. Гігантська сталева конструкція охоплює реактор № 4, точку катастрофи 1986 року. Завод розташований всього за 10 кілометрів у найближчій точці від кордону з Білоруссю, в густому і сильно опроміненому лісі. На думку західних військових аналітиків, російські військові планувальники вважали контроль над Чорнобилем стратегічно важливим, оскільки він знаходився на найкоротшому шляху для їх наступу на Київ.

Джерело, яке безпосередньо знайоме з планом вторгнення, повідомило, що в листопаді 2021 року Росія почала надсилати в Україну агентів під прикриттям, які мали налагодити контакти з посадовими особами, відповідальними за безпеку Чорнобильської АЕС. Мета агентів полягала в тому, щоб не було збройного опору, коли сюди ввійдуть російські війська. Джерело повідомило, що Чорнобиль також служив пунктом видачі документів із штаб-квартири СБУ. За оплату українські чиновники передавали російським розвідникам інформацію про військову готовність України.

Reuters не зміг незалежно перевірити деталі облікового запису джерела, а ні Державне бюро розслідувань України, ні СБУ не відповіли на запитання інформаційного агентства. Але аналіз українських свідчень і судових документів, а також інтерв’ю з місцевим чиновником показують, що Київ проводить щонайменше три розслідування щодо поведінки людей, які працювали на Чорнобилі. Згідно з цими документами, розслідування ідентифікувало щонайменше двох осіб, підозрюваних у наданні інформації російським агентам або іншим чином допомагали їм захопити завод.

Одним із підозрюваних українською прокуратурою та слідчими у допомозі російським військам є 47-річний Валентин Вітер, полковник СБУ. На момент російського вторгнення Вітер був заступником гендиректора заводу, відповідальним за його фізичний захист.

У травні минулого року Вітер керував звичайними тренуваннями, які мали імітувати напад озброєних диверсантів. Брали участь озброєні бійці підрозділу Нацгвардії, що захищає Чорнобиль, і відпрацьовували силову відсіч нападникам. Згідно з відеоінтерв'ю, опублікованим незабаром на веб-сайті заводу, Вітер сказав, що навчання пройшли успішно. Він також висловив надію, що команді безпеки Чорнобиля «не потрібно буде застосовувати отримані знання та навички в реальній ситуації».

Згідно із заявою, яку він надав слідству, Вітер був відряджений із СБУ на роботу в Чорнобиль на посаду начальника охорони в середині 2019 року. У подальшій заяві він сказав, що 18 лютого цього року – за шість днів до російського вторгнення – він пішов на лікарняний через респіраторну проблему.

На той час Росія зміцнювала свої війська в Білорусі, готуючись до вторгнення, заявили тоді офіційні особи США. Супутникові знімки, зроблені американською супутниковою компанією Maxar 15 лютого, показали військовий понтонний міст, який будується через річку Прип’ять у Білорусі, на північ від електростанції. Українська міліція та СБУ були у посиленому режимі реагування на російську загрозу, а голова Нацполіції тоді заявив у своїй заяві, що на Чорнобильській АЕС посилено охорону.

Уранці російського вторгнення, 24 лютого, Вітер у заяві слідству повідомив, що перебував у себе вдома в Києві. Він зателефонував керівнику підрозділу Чорнобильської Нацгвардії, який перебував на його посту. На той час люди на заводі знали, що колона російської бронетехніки прямує до них.

Вітер, за його свідченнями українським слідчим, сказав командиру російською: «Пощади своїх». Вітер не мав офіційної влади над Національною гвардією, і агентство Reuters не змогло визначити, чи дослухався командир до слів Вітера, коли підрозділ здався після переговорів з російськими загарбниками. У заяві Нацгвардії вказано, що командиром підрозділу є Юрій Піндак.

Коли російські солдати нарешті відступили з Чорнобиля після 36-денної окупації, вони забрали Піндака та більшу частину його підрозділу в полон. Україна каже, що охоронці утримуються в Росії чи Білорусі. Російські офіційні особи не коментували місцезнаходження підрозділу.

Держбюро розслідувань проводить перевірку щодо порушення Нацгвардією закону, склавши зброю, повідомив мер Славутича, де проживає більшість чорнобильців, Юрій Фомічов. Фомічов сказав, що йому невідомо, щоб комусь висунули звинувачення. Державне бюро розслідувань не відповіло на запитання Reuters з цього приводу.

У Нацгвардії відмовилися коментувати дії окремих командирів і військовослужбовців підрозділів із захисту Чорнобиля. "Бої на території ядерних об'єктів заборонені Женевською конвенцією", - йдеться в повідомленні, додаючи, що це "одна з причин", чому на місці не було запеклих боїв. Він передавав питання щодо будь-якого розслідування до Бюро.

Стаття 56 додаткового протоколу до Женевської конвенції говорить про те, що атомні електростанції та інші небезпечні установки не повинні піддаватися нападу.

Вітер був заарештований на Заході України і зараз перебуває там у СІЗО за підозрою у самовільній відсутності. Виписка з судового реєстру, з якою ознайомилося Reuters, свідчить, що правоохоронці розпочали повторне розслідування щодо Вітера за підозрою в державній зраді через «умисне сприяння військовим формуванням країни-агресора — Російської Федерації — у проведенні підривної діяльності проти України». Доказів його зв'язку з російськими спецслужбами поки що не знайдено.

Вітер заявив у судових заявах, що втік з Києва заради безпеки своєї сім’ї через два дні після захоплення Чорнобиля, але намагався підтримувати зв’язок із колегами на станції.

Його адвокат Олександр Коваленко заявив, що Вітер мав поважну причину для звільнення з роботи і не знав, що повинен залишатися в Чорнобилі. Адвокат сказав, що будь-які звинувачення у державній зраді були необґрунтованими, і Вітеру не вручали листа про підозру, що зазвичай передує звинуваченню. За словами адвоката, Вітер сказав «пощадіть своїх», щоб нагадати командиру Нацгвардії, що від нього залежить багато людей. Вітер не обговорював капітуляцію, сказав Коваленко. Він додав, що слідство не запитувало Вітера про обмін документів на ЧАЕС.

Ступінь проникнення Росії в Чорнобиль привернув увагу української влади до СБУ, агентство, в якому працював Вітер, повідомили джерела. Зокрема, військові прокурори у справі Вітера зацікавлені в його зв’язку з колишнім українським чиновником на ім’я Андрій Наумов, згідно з джерелами, обізнаними з розслідуванням, і стенограмою допиту Вітера, з якою ознайомилося Reuters.

Раніше він був чиновником української прокуратури, а в 2018 році Наумов був призначений керівником держпідприємства COTIZ, що відповідає за управління майном зони радіоактивного відчуження навколо Чорнобиля. Основна частина ролі COTIZ полягала в просуванні «екстремального туризму» в зоні відчуження, але підприємство також відігравало роль у підтримці безпеки місця, згідно з його веб-сайтом.

Після перебування в Чорнобилі Наумов був призначений начальником управління внутрішньої безпеки СБУ, відділу, який розслідує інших офіцерів, підозрюваних у злочинній діяльності. Минулого року відомство заявило, що запобігло замаху на Наумова іншими співробітниками СБУ. Пізніше Наумова було звільнено з посади начальника управління, повідомляє українське ЗМІ та джерело в правоохоронних органах.

За словами представника правоохоронних органів, Наумов зник незадовго до вторгнення. Зрештою він опинився в Сербії в червні. У заяві поліції Сербії, опублікованій 8 червня, йдеться, що поліція та антикорупційні агенти заарештували громадянина України за ініціалами «АН» на кордоні з Північною Македонією. Він намагався потрапити до Північної Македонії з Сербії. Під час обшуку BMW, в якому він був пасажиром, було виявлено 124 924 доларів і 607 990 євро готівкою, а також два смарагди, йдеться в повідомленні. У ньому сказано, що цю особу та неназваного водія BMW, якого також затримали, підозрюють у намірах відмивати готівку та смарагди, які, на думку поліції, походять від злочинної діяльності. Посол України в Сербії Володимир Толкач публічно підтвердив, що заарештований – Наумов.

Державне бюро розслідувань підтвердило інформацію місцевих ЗМІ про те, що веде досудове розслідування щодо Наумова за державну зраду. У ньому повідомили, що перевіряють, чи збирав Наумов під час роботи на станції, а потім у СБУ інформацію про стан безпеки на Чорнобильській АЕС і передавав її іноземній державі. У заяві не повідомляється, які підстави підозрювати, що він передавав секрети, чи є конкретні докази, що пов’язують його з Росією.

31 березня президент Зеленський своїм указом позбавив Наумова звання бригадного генерала. Того ж дня президент України в емоційному зверненні заявив, що Наумов та ще один генерал СБУ є «зрадниками», які порушили присягу на вірність Україні. Зеленський не згадав про Чорнобиль.

Для російських планувальників війни захоплення Чорнобиля було лише сходинкою до головної мети: взяття під контроль українського національного уряду в Києві. Там Кремль також очікував, що таємні агенти на владних позиціях відіграватимуть вирішальну роль, згідно з чотирма джерелами, знайомими з планом.

Бажаєте першими дізнаватися про головні події в Україні - підписуйтесь на наш Telegram-канал

Останні новини
12:53    132   
Майно Святаша на 600 мільйонів передали державі
12:44    136   
У Києві затримана місцева жителька, яка працювала на ФСБ
12:35    158   
Окупанти готують провокації на ЗАЕС під українським прапором
12:27    123   
Ворог продовжує обстрілювати прикордоння України зі своєї території
12:06    178   
"Квітковий килим" повернувся до Брюсселя
11:38    206   
"За McDonald’s! За Чернігів!" Воїн розказав, чому не пропустив ворога
11:19    230   
ППО Сухопутних військ знищило штурмовик і чотири БПЛА
11:07    155   
361 дитина загинула внаслідок збройної агресії РФ в Україні
10:41    397   
SSD виявилися небезпечнішими за жорсткі диски, з'ясували вчені
10:28    218   
Мессі не отримає "Золотого м'яча" - вперше за 17 років він не номінувався на нагороду
Новини партнерів